Brasiilia on spordist kirglik riik ja see pole midagi uut. Lapsest saati julgustati meid tegelema teatud tüüpi kehalise tegevusega, kas kooli või spordiklubide kaudu.

Pole üllatav, et Brasiilia on kogu maailmas tuntud oma suure jõudlusega sportlaste poolest erinevatel spordialadel, nagu jalgpall, võrkpall ja kergejõustik.

Kuid lisaks populaarseim spordiala ja teadaolevalt on ka palju muid spordialasid, millel on samuti omajagu fänne ja harrastajaid üle riigi.

Igal spordialal on oma reeglid, tehnikad ja eripärad ning nende tundmine on oluline, et neid ohutult ja tõhusalt harrastada.

Brasiilia populaarseimad spordialad ja nende reeglid

Selles artiklis räägime 10 kõige populaarsemast spordialast Brasiilias ja nende reeglitest, et aidata nii neid, kes neid spordialasid juba harrastavad, kui ka neid, kes soovivad sellega tegelema hakata.

Iga spordiala üksikasjaliku kirjelduse, sealhulgas selle põhireeglite kaudu loodame anda põhjaliku ülevaate sellest, mida on vaja nende tegevuste korrektseks ja lõbusaks harjutamiseks.

1. Jalgpall

Jalgpall on üks populaarseim spordiala mängis lagedal väljakul ja igas meeskonnas oli 11 mängijat, kellest üks oli väravavaht. Eesmärk on lüüa väravaid, söötes pall vastase väravasse ja takistades vastasmeeskonda oma väravas sama tegemast.

Iga kohtumine koosneb kahest 45-minutilisest poolajast, mille keskel on 15-minutiline paus. Kasutatava palli läbimõõt peab olema 68–70 cm ja kaal 410–450 grammi.

Mängijad ei tohi palli puudutada käte või kätega, välja arvatud väravavaht oma ala sees.

2. Võrkpall

Võrkpall on üks populaarseim spordiala, mängitakse 18m x 9m väljakul, mis on jagatud võrguga, kõrgusega meestel 2,43 m ja naistel 2,24 m.

Iga meeskond koosneb kuuest mängijast ja eesmärk on panna pall vastase väljakule kukkuma või panna vastane tegema vigu, näiteks puudutama palli väljaspool mänguvälja või puudutama võrku.

Igas setis on 25 punkti ja võitja on võistkond, kes võidab kolm setti. 2-setilise viigi korral mängitakse kolmas sett kõigest 15 punktiga.

3. Korvpall

Korvpall on üks populaarseim spordiala, mängitakse ristkülikukujulisel väljakul, mille mõõtmed on 28m x 15m ja mis on jagatud mõlemas otsas korviga. Iga meeskond koosneb viiest mängijast ja eesmärk on koguda punkte palli läbi vastase korvi lüües.

Kohtumine on jagatud neljaks 10-minutiliseks poolajaks, mille keskel on 15-minutiline paus. Viigiseisu korral läheb mäng lisaajale, mis kestab viis minutit.

4. Futsal

Futsal on versioon jalgpallist, mida mängitakse väiksemal väljakul ja viie mängijaga võistkondadega. Pall on väiksem ja raskem kui jalgpallipall.

Eesmärk on lüüa rohkem väravaid kui vastane, söödetes pall vastase väravasse ja takistades vastasmeeskonda oma väravas sama tegemast.

Iga kohtumine koosneb kahest 20-minutilisest poolajast, mille keskel on 10-minutiline paus. Väravavaht on ainus mängija, kes saab kasti sees palli kätega puudutada.

5. Käsipall

O käsipall on üks neist populaarseim spordiala, mida mängitakse 40 m x 20 m mõõtmetega ristkülikukujulisel väljakul, mis on jagatud väravaga mõlemas otsas.

Iga võistkond koosneb seitsmest mängijast ja eesmärk on lüüa väravaid, söötes pall vastase väravasse ja takistades vastasmeeskonda oma väravas sama tegemast.

Iga matš koosneb kahest 30-minutilisest poolajast, mille keskel on 10-minutiline paus. Mängijad saavad palli hoida kuni kolm sekundit ja astuda kuni kolm sammu ilma palli põrgatamata.

Väravavaht on ainus mängija, kes saab oma ala sees palli kätega puudutada.

6. Tennis

Tennis on üks populaarseim spordiala, mängitakse ristkülikukujulisel väljakul pikkusega 23,77 m ja laiusega 8,23 m.

Mängu eesmärk on panna pall läbi võrgu ja kukkuma vastase väljale, ilma et viimane saaks seda tagasi tuua. Iga matš koosneb settidest, kusjuures sett koosneb kuuest mängust.

Mängija, kes võidab esimesena kuus geimi kahepunktilise vahega, võidab seti. Kuue geimi viigi korral otsustatakse sett tie-breakis.

7. Ujumine

Ujumine on üks populaarseim spordiala Enim harjutatakse ujulates, eesmärgiga läbida kehtestatud vahemaa võimalikult lühikese ajaga. Ujumist on mitut tüüpi, sealhulgas krooli ees, selili, rinnuli ja liblikat ning erinevaid distantse, 50 m kuni 1500 m.

Põhireeglid hõlmavad starti alles pärast märguande, saabumisel basseini seina puudutamist mis tahes kehaosaga ja ebaausate ujumisvõtete mittekasutamist.

8. Kergejõustik

Kergejõustik on spordiala populaarseim spordiala mis hõlmab erinevaid modaalsusi, nagu erinevate distantside võistlused, hüppamine ja viskamine.

Reeglid on spordialati erinevad, kuid põhilised on startimine alles pärast märguannet, raja piire mitte ületada, hüppe või viske sooritamine määratud ala piires ning ebaausate võtete kasutamine.

9. Võimlemine

Võimlemine on üks populaarseim spordiala mis hõlmab akrobaatiliste liigutuste sooritamist sellistel seadmetel nagu rööpraud, fikseeritud kangid, hobune ja tasakaal. Reeglid hõlmavad liigutuste sooritamist seadme piires, õige kehahoiaku säilitamist ja ebaausate võtete mitte kasutamist.

10. surfama

Surfamine on spordiala populaarseim spordiala harjutatakse merelainetel, eesmärgiga lauaga üle laine libiseda. Reeglid hõlmavad teiste surfajate pöördeid, ebaausate tehnikate mittekasutamist ja teiste surfajate ohutuse mitte seadmist.

Kokkuvõtteks võib öelda, et sport on Brasiilia kultuuri põhiosa ning mängib olulist rolli inimeste füüsilises ja vaimses tervises.

Läbi spordiga tegelemise on võimalik arendada füüsilisi ja sotsiaalseid oskusi, lisaks aidata kaasa stressi ja ärevuse vähendamisele, elukvaliteedi parandamisele ja enesekindluse tõstmisele.

Selles artiklis tutvustame 10 Brasiilia populaarseimat spordiala ja nende põhireegleid, et aidata neid, kes juba harrastavad neid spordialasid ja neid, kes soovivad sellega tegelema hakata.

Igal spordialal on oma eripärad, kuid neid kõiki ühendab reeglite järgimise ja nende turvalise harjutamise tähtsus.

Lisaks on oluline rõhutada, et spordiga tegelemine peab olema kõigile kättesaadav, olenemata vanusest, soost või füüsilisest seisundist.

On mitmeid valitsuse algatusi ja programme, mille eesmärk on edendada kõigi brasiillaste, sealhulgas füüsilise või intellektipuudega inimeste juurdepääsu spordile.

Lõpetuseks on oluline meeles pidada, et sport ei ole ainult füüsiline tegevus, vaid ka viis väljendada väärtusi, nagu lugupidamine, aus mäng, meeskonnatöö ja ületamine.

Jätkugu meie riigis sportimise soodustamist ja väärtustamist, aidates kaasa tervema, kaasavama ja toetavama ühiskonna ülesehitamisele.